Głównym celem badania była ocena skuteczności procesu komercjalizacji wyników prac B+R uzyskanych w ramach projektów w Poddziałaniu 1.3.1 oraz Poddziałaniu 1.1.2 PO IG oraz ocena realizacji projektów dofinansowanych ze środków Poddziałania 1.1.2 oraz Poddziałania 1.3.1 PO IG przez konsorcja naukowo-przemysłowe w kontekście komercjalizacji wyników prac B+R.
Kluczowe aspekty badania obejmowały:
1. Ocenę skuteczności procesu komercjalizacji wyników prac B+R, uzyskanych w ramach projektów w Poddziałaniach 1.3.1 oraz 1.1.2 PO IG, w tym zdiagnozowanie najistotniejszych barier i problemów związanych ze skutecznym przeprowadzeniem tego procesu, w tym: omówienie przykładów projektów, których wyniki zostały skomercjalizowane (bądź też proces komercjalizacji ich wyników jest zaawansowany); analiza wprowadzonych w innych krajach instrumentów/rozwiązań/narzędzi wspierania procesu komercjalizacji (w tym w ramach agencji wykonawczych o analogicznej misji jak misja NCBR), które mogłyby znaleźć zastosowanie w sektorze badawczo-rozwojowym w Polsce.
2. Ocenę realizacji projektów badawczych dofinansowanych w Poddziałaniu 1.1.2 i 1.3.1 POIG przez konsorcja naukowo-przemysłowe w kontekście komercjalizacji wyników prac B+R, w tym: zidentyfikowanie barier i problemów związanych z realizacją projektów w konsorcjach; ocena wpływu udziału przedsiębiorcy w konsorcjum na potencjał komercjalizacyjny i proces komercjalizacji wyników prac B+R.
Poddziałanie 1.1.2: jest częścią działania 1.1, którego celem jest ukierunkowanie badań naukowych na dziedziny i dyscypliny naukowe, które mogą mieć duży wpływ na szybki rozwój cywilizacyjno-gospodarczy kraju i budowę gospodarki opartej na wiedzy.
Poddziałanie 1.3.1: jest częścią działania 1.3 którego celem jest zdobywanie oraz zwiększenie skali wykorzystywania nowych rozwiązań niezbędnych dla rozwoju gospodarki i poprawy pozycji konkurencyjnej przedsiębiorców oraz rozwoju polskiego społeczeństwa.