Konsekwencje gospodarczo-społeczne COVID (panel dyskusyjny)
Karol Tokarczyk (moderacja dyskusji)
Karol Tokarczyk jest analitykiem do spraw gospodarki cyfrowej w zespole Polityki Insight. Był dziennikarzem Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia, gdzie relacjonował najważniejsze wydarzenia gospodarcze i biznesowe. Absolwent historii oraz podyplomowych studiów Mechanizmy Funkcjonowania Strefy Euro na Uniwersytecie Zielonogórskim
Prof. John Bachtler
Profesor John Bachtler jest profesorem studiów polityk europejskich na Uniwersytecie w Strathclyde, dyrektorem Centrum Badań Polityk Europejskich (EPRC) Delft i dyrektorem EPRC w Glasgow. Jego doświadczenie badawcze dotyczy głównie: rozwoju regionalnego i przemysłowego w Europie (obejmującego polityki rozwoju gospodarczego w 28 państwach członkowskich UE i kilku innych krajach europejskich), polityki strukturalnej i polityki spójności Unii Europejskiej, zdolności administracyjnych w polityce spójności, integracji i rozszerzenia UE. Prowadził badania EPRC dotyczące: polityki regionalnej, rozwoju obszarów wiejskich, rozwoju terytorialnego, inwestycji zagranicznych, RTDI (badań, rozwoju technologii i innowacji) oraz ewaluacji. W tych dziedzinach był ekspertem-doradcą wielu departamentów rządowych w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej oraz doradcą organizacji europejskich (Parlament Europejski, Komisja Europejska, Komitet Regionów, Zgromadzenie Regionów Europy). W ciągu ostatnich 15 lat był ekspertem-doradcą 12 prezydencji UE w zakresie reformy budżetowej i regulacyjnej oraz reformy Polityki Spójności. Współkieruje programem EoRPA badań i wymiany wiedzy na temat polityki regionalnej w Europie oraz programem IQ-Net badań i wymiany wiedzy na temat zarządzania funduszami strukturalnymi i ich wdrażania w całej UE. Jest członkiem Royal Society of Edinburgh, członkiem Academy of Social Science i członkiem Regional Studies Association.
Dr Balazs Szepesi
Ekonomista, socjolog, doktor nauk politycznych. Dyrektor Szkoły Ekonomicznej w Collegium im. Mathiasa Corvinusa. Przez całą swoją karierę zawodową pracował jako analityk, urzędnik państwowy i nauczyciel. Pisał o przedsiębiorczości, konkurencyjności, polityce rozwojowej, polityce regionalnej i polityce publicznej. Jest założycielem Instytutu Badawczego Hétfa (2009). Był kierownikiem badań, których efektem była książka „Raport o stanie kapitalizmu na Węgrzech” (2009). Autor kilku publikacji dotyczących konkurencyjności i otoczenia węgierskich przedsiębiorstw. Jako zastępca sekretarza stanu ds. rozwoju gospodarczego (2018-2020) w Ministerstwie Innowacji i Technologii kierował pracami nad Rządową Strategią Wzmocnienia Małych i Średnich Przedsiębiorstw Węgier. W Ministerstwie Gospodarki Narodowej był szefem sztabu ministra właściwego ds. strategii gospodarczej (2010-2012) - odpowiadał za tworzenie programów poprawy konkurencyjności gospodarki. Był kierownikiem działu w Narodowej Agencji Rozwoju (2004-2006), jego zespół wspierał planowanie analityczne i metodologicze zorientowane na EFS.
Piotr Arak
Analityk społeczno-gospodarczy, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wcześniej pracował w firmie doradczej Deloitte, centrum analitycznym Polityka Insight, Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Absolwent polityki społecznej, studiów podyplomowych z metod statystycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów MBA w Szkole Głównej Handlowej i na Uniwersytecie Montrealskim. W trakcie doktoratu z polityki publicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Autor i współautor wielu badań z obszaru cyfryzacji, ekonomiki zdrowia i polityki gospodarczej.
Dr Piotr Żuber
Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Od wielu lat zaangażowany w procesy wdrażania funduszy europejskich w Polsce oraz w działania na rzecz podniesienia jakości prowadzenia polityki regionalnej i zarządzania strategicznego w administracji publicznej. W latach 2001 – 2013 oraz 2016 – 2017 – dyrektor Departamentu (Ministerstwo Rozwoju/Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) odpowiedzialnego za strategiczną koordynacje negocjacji, programowania i realizacji projektów w ramach polityki spójności. Aktualnie zaangażowany w prace nad wymiarem strategicznym Krajowego Planu Odbudowy. Członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Autor licznych publikacji z zakresu m.in. polityki spójności oraz rozwoju regionalnego i lokalnego.
Wpływ COVID-19 na obszary interwencji polityki spójności oraz jej wdrażanie
David Alba
David Alba jest wiodącym ekspertem jednostki ewaluacji w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, gdzie nadzoruje działania ewaluacyjne i usługi wsparcia w zakresie monitorowania i ewaluacji polityki spójności. Jako regularny prelegent na wewnętrznych konferencjach, seminariach i warsztatach poświęconych ewaluacji oraz zwolennik „funkcji ewaluacji”, jest orędownikiem zapewniania ewaluacji właściwego miejsca w kształtowaniu polityki spójności. W obszarze ewaluacji i audytu pracował przez 16 lat (Komisja Europejska i KPMG). Jego wykształcenie akademickie jest związane z zarządzaniem biznesem.
Lukáš Maláč
Lukáš Maláč jest ekspertem Evalaution Advisory CE w dziedzinie ewaluacji i opracowywania strategii, z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży. Ukończył Wydział Nauk Społecznych w Brnie na kierunku stosunki międzynarodowe i europeistyka, a po stażu w Komisji Europejskiej (DG Employment) pracował w sektorze prywatnym jako konsultant i kierownik projektów dla instytucji publicznych. Koordynator oraz uczestnik kilkudziesięciu projektów z zakresu ewaluacji interwencji publicznej, planowania strategicznego, regionalnego i lokalnego rozwoju gospodarczego oraz tematów pokrewnych. W kontekście międzynarodowym zarządzał lub uczestniczył w realizacji lub ewaluacji szeregu projektów rozwojowych i humanitarnych.W swojej praktyce Lukáš koncentruje się na badaniach ilościowych i zastosowaniu zaawansowanych podejść metodologicznych, w tym metodach kontrfaktycznych. Zespoły kierowane przez niego stosowały podejście kontrfaktyczne w różnych kontekstach, od ilościowego określenia wpływu na gospodarkę prywatnych przedsiębiorstw po wpływ strategii docelowych na środowisko. W ostatnim czasie Lukáš jest także liderem zespołu w projekcie mającego na celu kwantyfikację wpływu środków i programów zwalczających skutki COVID-19 na przedsiębiorstwa, w którym zostanie zastosowana ewaluacja metodą kontrfaktyczną oparta na dopasowaniu PSM.
Dr Maciej Bukowski
Maciej Bukowski, doktor nauk ekonomicznych, prezes WiseEuropa (Fundacja Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich), szef programu Ekonomia i polityka gospodarcza. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006–2013 prezes IBS (Fundacja Naukowa Instytut Badań Strukturalnych). Jest współautorem wielu polskich dokumentów strategicznych (m.in. Plan Hausnera, Polska 2030 – wyzwania rozwojowe, Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju do roku 2030 – Polska 2030 – trzecia fala nowoczesności). Kierownik projektów oraz licznych komentarzy i artykułów prasowych, dotyczących m.in. makroekonomii, polityki energetycznej, innowacyjności, systemu emerytalnego i rynku pracy.
Paweł Penszko
Paweł Penszko (Instytut Badań Edukacyjnych i Evalu sp. z o.o.). Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Począwszy od 2006 roku, uczestniczył w ponad 75 badaniach ewaluacyjnych. Od marca 2014 do czerwca 2015 roku wchodził w skład Grupy Sterującej Ewaluacją PO KL. Pracował jako ekspert dla prywatnych agencji badawczych, ministerstw i organizacji pozarządowych. W 2014 roku otrzymał nagrodę Lider Ewaluacji (przyznaną przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) jako jedna z osób kierujących najlepszym badaniem ewaluacyjnym od 2004 roku („Badanie osiągniętych wartości wskaźników rezultatu komponentu regionalnego PO KL”). Do jego głównych obszarów zainteresowań należą: ewaluacja w dziedzinie edukacji i rynku pracy, analizy kontrfaktyczne, kompetencje cyfrowe i kompetencje dla zielonej transformacji.
Małgorzata Zub
Od 2007 r. zajmuje się badaniami ewaluacyjnymi i diagnostycznymi wspierającymi doskonalenie polityk publicznych. Pracowała m. in. w Instytucie Badań Edukacyjnych, Evalu sp. z o. o., fundacji Instytut Badań Strukturalnych i Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz jako niezależna badaczka. Z wykształcenia magister socjologii, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała również analizę statystyczną w Szkole Głównej Handlowej. Do jej głównych obszarów zainteresowań zawodowych należą edukacja i kształcenie (w szczególności kompetencje horyzontalne i aktywne uczenie się), zatrudnienie, współpraca międzysektorowa, kultury organizacyjne i projektowanie usług publicznych.
Inteligentne rozwiązania w odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata
Dr Anna Borowczak
Dr Anna Borowczak ma 12 lat doświadczenia zawodowego w zakresie spraw publicznych i rozwoju społeczno-gospodarczego, w tym oddziaływania polityk UE. Posiada duże doświadczenie w ocenach polityki ex ante, bieżącej i ex post, a także metaewaluacjach. Wszystkie jej dotychczasowe zadania analityczne i ewaluacyjne były związane z polityką spójności, WSiSW oraz Europejską Polityką Sąsiedztwa. Zdobyła międzynarodowe doświadczenie współpracując przy projektach ewaluacyjnych obejmujących programy transgraniczne i międzyregionalne (Interreg), a także wielostronne sieci i programy innowacyjne (np. ERA-NET, CORNET itp.). Na poziomie krajowym współuczestniczyła w 30 badaniach, w tym w ewaluacjach systemowych CSF w Polsce.
Dr Michał Wolański
Dr Michał Wolański jest założycielem firmy Wolański sp. z o.o., a także pracownikiem naukowym i wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w zrównoważonej mobilności miejskiej, ekonomice transportu, transporcie kolejowym, transporcie na obszarach wiejskich oraz ewaluacji i funduszach unijnych. Michał prowadzi działalność doradczą, współpracując z takimi podmiotami jak Bank Światowy, Centrum Unijnych Projektów Transportowych czy polskie ministerstwo odpowiedzialne za rozwój regionalny. Obecnie Michał kieruje projektem wsparcia polskich samorządów w zakresie realizacji Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.
Paulina Kozłowska
Paulina Kozłowska zdobywała doświadczenie zawodowe w prowadzeniu badań naukowych i ewaluacyjnych we współpracy z Wolański sp. z o.o. Pracuje jako analityk i kierownik projektów. Posiada wysokie kwalifikacje w zakresie metod ilościowych i jakościowych. Jej zainteresowania naukowe, zawodowe i prywatne koncentrują się na transporcie i mobilności. Paulina przez ostatnie 5 lat uczestniczyła w ponad 20 projektach. Badania te obejmowały m.in. analizy kontrfaktyczne. Ponadto współpracowała z różnymi podmiotami, takimi jak międzynarodowe firmy doradcze, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Polska Akademia Nauk, ministerstwa i instytucje publiczne, jednostki samorządu terytorialnego itp.
Badania w czasach pandemii (panel dyskusyjny)
Paulina Zadura (moderacja dyskusji)
Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii. Posiada 10-letnie doświadczenie w zakresie prowadzenia badań społeczno-ekonomicznych w obszarze innowacyjności i przedsiębiorczości (sektor przedsiębiorstw, startupy, klastry, administracja publiczna), projektowania nowych usług (instrumentów wsparcia dla przedsiębiorstw), prowadzenie badań ewaluacyjnych na temat efektywności i skuteczności udzielonego wsparcia. W PARP organizuje także programy edukacyjne, w tym konferencje, warsztaty i spotkania networkingowe dla uczestników Narodowego Systemu Innowacji. Z wykształcenia magister socjologii (Uniwersytet Warszawski), ukończyła także studia podyplomowe „Akademia Ewaluacji Programów Rozwoju Społeczno-Gospodarczego” (Uniwersytet Warszawski) oraz „Transformacja cyfrowa biznesu” na Akademii Koźmińskiego w Warszawie.
Monika Bartosiewicz-Niziołek
Absolwentka studiów doktoranckich w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Podyplomowego Studium Ewaluacji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Trenerskiej STOP. Pierwsze doświadczenia w prowadzeniu ewaluacji zdobyła w połowie lat 90-tych uczestnicząc w przedsięwzięciach międzynarodowych. Jako właścicielka Pracowni Badań Ewaluacyjnych, a następnie niezależna badaczka przeprowadziła ewaluację ponad 100 projektów/ programów współpracując z administracją publiczną, uczelniami, instytucjami działającymi gł. w sferze edukacji oraz pomocy społecznej, a także organizacjami pozarządowymi. Posiada doświadczenie w zlecaniu i nadzorowaniu procesu ewaluacji, a także prowadzeniu doradztwa w tym zakresie. Autorka ponad 20 publikacji i recenzji prac poświęconych tematyce ewaluacji. Prezeska, koordynatorka ds. szkoleń i trenerka Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego, autorka i realizatorka kilkudziesięciu szkoleń i kursów w zakresie ewaluacji (ponad 1.500 h). Członkini Grupy Sterującej Ewaluacją PO WER, mentorka, certified reviewee/ reviewer of European Evaluation Society, członkini Zarządu Network for Evaluation Societies in Europe, Council Member of International Evaluation Academy (Evaluation Training Working Group).
Stanisław Bienias
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2004 r. pracownik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, od 2006 do 2013 r. na stanowisku naczelnika Wydziału Ewaluacji (Krajowa Jednostka Ewaluacji). Koordynował prace blisko 60 jednostek ewaluacyjnych zlokalizowanych w ramach instytucji zarządzających i pośredniczących we wdrażaniu polityki spójności w Polsce. Od 2013 r. Stanisław Bienias współtworzy niezależną organizację non-profit Fundacja IDEA Rozwoju oraz jest prezesem spółki badawczej IDEA Instytut. Brał udział w realizacji blisko 200 badań ewaluacyjnych prowadzonych w różnych krajach Europy, Afryki i Azji. Organizator i prelegent licznych konferencji i seminariów dotyczących budowy kultury ewaluacyjnej w Polsce i zagranicą. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji w obszarze ewaluacji i monitorowania.
Anna Karczmarczuk
Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Z branżą badawczą związana od początku drogi zawodowej w 1993 r. Zdobywała doświadczenie zarówno po stronie klienta (PTC Era), jak i agencji badawczych (CASE, TNS OBOP, TNS Polska). Podczas pracy badacza specjalizowała się w prowadzeniu projektów segmentacyjnych, wspierających marki w procesach strategicznych i pozycjonujących.Od 2015 roku pełni funkcję prezesa zarządu Ipsos w Polsce, a od 2020 prezesa zarządu PTBRiO (Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii). Należy do ESOMAR. Kilkakrotnie zaangażowana w prace Rady Programowej Kongresu Badaczy, w 2017 r. jako jej przewodnicząca. Współautorka książek „Data driven decisions. Jak odnaleźć się w natłoku danych?” oraz „Badanie rynku” wydawanych przez PWN pod patronatem PTBRiO.
Urszula Krassowska
Socjolog, absolwentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1984 roku pracuje w branży badań opinii i rynku (OBOP, TNS, Kantar). Obecnie kieruje zespołem Kantar Public będącym częścią międzynarodowej grupy badawczej Kantar. W swojej praktyce badawczej zajmowała się wieloma złożonymi projektami z zakresu badań społecznych i badań opinii realizowanymi na zlecenie instytucji publicznych i klientów komercyjnych.
Michał Woch
Michał Woch jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również ekonomię na Uniwersytecie w Mediolanie oraz Zarządzanie Projektami na SGH. Współzałożyciel i Dyrektor Zarządzający Evalu (dawniej Agrotec Polska). Przedsiębiorca. Kieruje kilkoma spółkami działającymi m.in. w branży meblowej i produkcji zegarków. Prywatnie pasjonat sportu i ojciec trzech synów.
Wykorzystanie zastanych źródeł danych w ewaluacji
Dominika Rogalińska (gospodarz panelu)
Od 2007 r. Dyrektor Departamentu Badań Przestrzennych i Środowiska Głównego Urzędu Statystycznego. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji badań statystycznych, prac metodologicznych i koncepcyjnych dot. rozwoju statystyki przestrzennej, wdrażania systemów monitorowania polityk publicznych oraz kierowania projektami współfinansowanymi ze środków UE.Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (mgr), doktorantka Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Członek Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN; Członek specjalista Komitetu Nauk Geograficznych PAN.
Ian Vollbracht
Zastępca szefa działu (Centrum Kompetencji w zakresie ewaluacji na poziomie mikroekonomicznym) i pracownik naukowo-badawczy Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, zajmujący się głównie oceną skutków i ewaluacją wpływu w cyklu polityk publicznych. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe, głównie w instytucjach unijnych.
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak
Profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak jest Prorektorką ds. Nauki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Dyrektorką Instytutu Statystyki i Demografii. Dwukrotnie była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, kierowała też Departamentem Analiz Ekonomicznych i Prognoz w tym samym Ministerstwie. Brała udział w pracach zespołu ekspertów, który przygotowywał reformę emerytalną w 1999 roku. Jako konsultantka uczestniczyła w wielu działaniach związanych z reformami emerytalnymi w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, współpracując z Bankiem Światowym, MOP i OECD. Autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu emerytur i rynków pracy
Jakub Adamski
Jakub Adamski, ekspert systemu ochrony zdrowia, adwokat i manager z wieloletnim doświadczeniem w administracji publicznej i doradztwie. Specjalizuje się w finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym refundacji leków i wyrobów medycznych. Jako dyrektor Departamentu Analiz i Strategii, wraz z zespołem map potrzeb zdrowotnych wprowadził nową jakość analiz big data i wizualizacji danych w Ministerstwie Zdrowia. Odpowiadał m.in. za wdrożenie Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia. Były członek Komisji Ekonomicznej, a obecnie członek Rady ds. Taryfikacji oraz Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy. Współautor Polityki Lekowej Państwa 2018-2022 i licznych publikacji, w tym komentarza do ustawy o refundacji. Ukończył Advanced Management Program w IESE Business School.
Wykorzystanie zdalnych technik badawczych w ewaluacji
Anna Mazerant
Psycholog. Z badaniami marketingowymi związana od kilkunastu lat. Specjalizuje się w prowadzeniu strategicznych projektów związanych z pozycjonowaniem, tworzeniem innowacji produktowych i usługowych; prowadzi projekty w metodologii service design. Zajmuje się również rozwijaniem i wdrażaniem nowych metodologii badawczych (np. online community, metafory, reportaż badawczy). Ma doświadczenie w sektorach: FMCG, finanse, media, farmacja, telekomunikacja oraz w badaniach organizacji. Jest współautorką kilku trendbooków. Prowadzi również warsztaty i szkolenia z badań rynku oraz zajęcia akademickie. W wolnym czasie kręci filmy.
Adam Polasz
Socjolog i badacz z wykształcenia i zamiłowania. Absolwent Wydziału Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.W badaniach marketingowych od 2004 r. Wszechstronne doświadczenie badawcze zawdzięcza pracy po stronie klienta (T-Mobile, Kompania Piwowarska), agencji strategicznej (One Eleven), domu mediowego (Wavemaker) i agencji badawczej (Difference). Jest autorem publikacji, wystąpień konferencyjnych, szkoleń i wykładów z zakresu efektywności komunikacji, raportowania i wizualizacji danych (wykładowca m.in. UW, SGH, Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Consumer Intelligence PTBRiO).Specjalizuje się w badaniach marki, komunikacji oraz w innowacyjnych metodach badawczych.