Oddajemy w Państwa ręce nowy poradnik ewaluacji, opracowany przez zespół ekspertów.
Poradnik został opracowany z myślą o osobach pracujących w sektorze publicznym, którzy zajmują się lub planują zajęcie się tematem ewaluacji.
Celem publikacji jest wesprzeć te osoby w zdobyciu podstawowych umiejętności i narzędzi potrzebnych do wykonania pierwszej ewaluacji. Naszą ambicją było zebranie w jednym miejscu podstawowych informacji oraz praktycznych porad dotyczących realizacji badań, opracowanych w przyjaznej i przejrzystej formie.Poradnik zorganizowano w siedem rozdziałów.
Pierwszy z nich przedstawia definicje, rodzaje i funkcje ewaluacji. W rozdziale drugim omówiona została rola ewaluacji w cyklu interwencji publicznej. Rozdział trzeci jest refleksją na temat zasobów niezbędnych do prawidłowej realizacji badań. Kolejne rozdziały, aż do szóstego włącznie, zawierają swoisty przepis jak zrealizować ewaluację.
Został on zorganizowany w 10 chronologicznie ułożonych kroków – od identyfikacji tematu badania ewaluacyjnego do wykorzystania wniosków i rekomendacji z ewaluacji. W opisie tym staraliśmy się uwzględnić specyfikę ewaluacji zewnętrznych, tj. powierzanych do wykonania zespołom działającym poza administracją publiczną, jak również specyfikę badań realizowanych własnymi siłami.
Ostatni rozdział zawiera syntetyczne opisy metod i technik najczęściej używanych w badaniach ewaluacyjnych. W materiałach dodatkowych przekazujemy opis zasad realizacji ewaluacji wynikających ze standardów Polskiego Towarzystwa Ewaluacji oraz podstawowy szablon opisu badania ewaluacyjnego, który może stanowić materiał wyjściowy do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia ewaluacji ex ante strategii lokalnej.
Pobierz pliki:
- Poradnik Ewaluacji (DOCX 1016 KB)
- Poradnik ewaluacji wersja skrócona (DOCX 140 KB).