Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ewaluacja ex post korzyści uzyskiwanych przez państwa członkowskie UE w wyniku realizacji polityki spójności w Polsce

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zleciło firmie EY Doradztwo Podatkowe Krupa spółka komandytowa realizację badania ewaluacyjnego „Ewaluacja ex post korzyści uzyskiwanych przez państwa członkowskie UE w wyniku realizacji polityki spójności w Polsce”. Badanie będzie realizowane w okresie od maja 2024 do lutego 2025 r.

Głównym celem badania jest oszacowanie wpływu realizacji polityki spójności w Polsce na gospodarki pozostałych państw członkowskich UE, w szczególności UE-14 (tzw. „starej Unii”).

Cel główny realizowany będzie poprzez osiągnięcie następujących celów szczegółowych:      

  1. Oszacowanie korzyści makroekonomicznych uzyskiwanych przez kraje członkowskie UE w postaci dodatkowego eksportu wywołanego realizacją polityki spójności w Polsce.
  2. Oszacowanie korzyści bezpośrednich uzyskiwanych przez firmy z krajów członkowskich UE w postaci wynagrodzenia za dobra i usługi dostarczane na potrzeby projektów realizowanych w Polsce w ramach polityki spójności.
  3. Stworzenie typologii pozytywnych efektów zewnętrznych* realizacji polityki spójności w Polsce oraz prezentacja studiów przypadków ilustrujących poszczególne rodzaje korzyści.

W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących badania, informacji udzielą:

*O pozytywnych efektach zewnętrznych w kontekście niniejszego badania, mówimy wtedy, gdy realizacja polityki spójności w Polsce przynosi również korzyści podmiotom z innych krajów członkowskich UE, a także społeczeństwom innych państw UE, które na poziomie założeń nie były głównymi odbiorcami interwencji. Korzyści te są ubocznym i niezamierzonym efektem interwencji realizowanej w Polsce.