Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ewaluacja usług doradztwa edukacyjnego dla osób dorosłych, współfinansowanych ze środków EFS

Niniejszy raport podsumowuje doświadczenia ze świadczenia usługi doradztwa edukacyjnego dla osób dorosłych. W 2011 r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) pilotażowo wprowadzono Poddziałanie 9.6.3 „Doradztwo dla osób dorosłych w zakresie diagnozy potrzeb oraz wyboru kierunków i formy podnoszenia swoich kompetencji i podwyższania kwalifikacji”.

Decyzję tę podjęto w trakcie przeglądu śródokresowego, podczas którego zaobserwowano, że pomimo wielu dofinansowanych projektów, wskaźnik uczestnictwa osób dorosłych w szkoleniach (wg BAEL) nie ulega zmianom. Wywnioskowano, że Program w obecnym kształcie głównie stymuluje podaż, a nie popyt na szkolenia, a liczba osób podnoszących swoje kwalifikacje się nie zmienia, gdyż szkolą się osoby, które robiłyby to również bez udziału środków EFS. Doradztwem zamierzano zachęcić tych, którzy się nie szkolą – do tego, aby zaczęli to robić. Natomiast tym, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje przez doradztwo, chciano pomóc w wyborze oferty edukacyjnej.

Badanie ocenia usługi doradztwa edukacyjnego świadczone w ramach Poddziałania 9.6.3 PO KL. Ewaluacja koncepcji pilotażu uwzględnia adekwatność doradztwa edukacyjno-szkoleniowego do potrzeb osób chcących się dokształcać oraz skuteczność udzielonego wsparcia pod kątem podjętych przez uczestników projektów dalszych decyzji i wyborów edukacyjnych.

Wnioski płynące z badania efektów doradztwa i analizy skuteczności sposobów świadczenia wsparcia, pilotażowo wdrożonego instrumentu, posłużyły do wypracowania rekomendacji możliwych do wykorzystania przy projektowaniu i wdrażaniu interwencji na lata 2014-2020 stymulujących udział Polaków w edukacji ustawicznej.

Ewaluacja usług doradztwa edukacyjnego dla osób dorosłych, współfinansowanych ze środków EFS (PDF 2 MB)